שעון החול אוזל: - חדשות פורטוגל

דסקטופ

ב' 26 ספט' 2022

מובייל

שעון החול אוזל:

חשבתם על אזרחות פורטוגלית? נותר זמן קצר להגשת הבקשה

אזרחות פורטוגלית מקנה לבעליה זכויות רבות בפורטוגל, ברחבי האיחוד האירופי ובמקומות נוספים בעולם. לכן, כדאי לדעת שחוק חדש שיכנס לתוקף בספטמבר הקרוב בפורטוגל, יחסום למעשה את הגישה לאזרחות הפורטוגלית בפני ישראלים.

עו"ד פרנסיסקו בטיסטה מפורטוגל, הסביר לנו לעומק את המצב, השינוי והמשמעויות

עו"ד בטיסטה, מהו המצב החוקי הנוכחי ולאורך השנים האחרונות?

"בעשור הקודם, חוקקה פורטוגל חוק המאפשר קבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים שהינם צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל. מאז, יותר ממאה אלף ישראלים הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית ורבים כבר קיבלו אותה. אזרחות פורטוגלית מקנה לבעליה זכויות כלכליות, עסקיות וסוציאליות רבות בכל רחבי האיחוד האירופי. בנוסף, דרכון פורטוגלי מאפשר לישראלים כניסה ללא ויזה, למדינות שבהן הדרכון הישראלי אינו מאפשר זאת. על כן, הדרכון הפורטוגלי הוא אטרקטיבי ומבוקש מאוד.

לצורך תהליך קבלת האזרחות, ממשלת פורטוגל הסמיכה קהילות יהודיות מקומיות, לבחון את הזיקה ההיסטורית של מבקשי האזרחות, ליהדות ספרד ופורטוגל. מאז, הקהילות בחנו כל מקרה לגופו והנפיקו למבקשים אישורי זיקה, המהווים תנאי בסיסי והכרחי להמשך תהליך ההתאזרחות. ללא הכרה מצד קהילה יהודית מוסמכת, לא ניתן להתקדם בתהליך ולקבל אזרחות מתוקף חוק זה. לאחר הכרת הקהילה יש עוד הליך משפטי שצריך לעבור עד לקבלת אזרחות, אבל הדרישה המהותית היא להוכיח את הקשר המשפחתי באמצעות הקהילה היהודית. זה המצב הנוכחי, שקיים בשנים האחרונות".

לאחרונה פורסם שהקהילה היהודית בפורטו, מפסיקה להנפיק אישורים. למה זה קרה ומה המשמעות?

"נכון. רוב מבקשי האזרחות הישראלים, פנו לקהילה היהודית בעיר פורטו. לרוב, הסיבה לכך היתה העובדה שקהילה זו פעלה לפי מדיניות גמישה למדי: באופן יחסי, הקהילה בפורטו לא החמירה בבחינת הזיקה המשפחתית של המבקשים ליהדות ספרד ופורטוגל. היא בחנה את שמות המשפחה ואת העץ המשפחתי כדי לוודא שמוצאם של המבקשים (למשל הורים או סבים) הינו במדינות שאליהן נפוצו יהודי ספרד ופורטוגל לאחר הגירוש. לדוגמה, צאצאים ליהודי מרוקו, טוניס, טורקיה ובולגריה, ששם משפחתם מוכר כמתאים, נחשבו לזכאים.

לעומת זאת, הקהילה היהודית בליסבון, תמיד פעלה תחת מדיניות נוקשה יותר ודרשה מהמועמדים להוכיח שאבותיהם הישירים ניהלו אורח חיים ספרדי, על מנת להוכיח את זיקתם ליהדות ספרד ופורטוגל. הוכחות אלו כוללות למשל כתובה בנוסח ספרדי, קבורה בחלקה ספרדית, שימוש מתועד בשפת הלדינו, השתייכות לבית כנסת ספרדי וכיו"ב.

בחודשים האחרונים, הקהילה היהודית המקלה יותר, קהילת פורטו, נקלעה לסערה ציבורית ומשפטית: האוליגרך היהודי רומן אברמוביץ', קיבל מהקהילה הכרה בזכותו לאזרחות מתוקף חוק גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. הסיפור העלה חשדנות בקרב גורמים שונים, שתהו כיצד יתכן שיהודי – רוסי, הוכר כצאצא למגורשי ספרד. מבלי להתייחס לשאלת זכאותו של אברמוביץ' עצמו, אציין שהרשויות בפורטוגל פתחו בחקירה וקהילת פורטו הודיעה מיוזמתה כי לא תפיק עוד אישורים עד להודעה חדשה.

משכך, כיום, למעשה רק הקהילה בליסבון מעניקה את השירות. באופן אישי, אני והשותפים שלי בישראל יודעים לספק שירות לישראלים גם בקהילת ליסבון, יש לנו ניסיון של יותר מ-100 תיקים. לחסרי ניסיון שהתרגלו לעבוד רק עם פורטו, יהיה קשה".

בנוסף על השינויים הבלתי צפויים האלה בקהילה היהודית בפורטו, יש גם שינוי של החוק עצמו?

"כן. מאז חוקק החוק, נשמעו בפורטוגל קולות הולכים וגוברים מצד גורמים פוליטיים הקוראים לשנותו. החוק נתפס על ידם כמקל מדי ובלתי מוצדק. לבסוף, החוק אכן שונה לגרסה נוקשה הרבה יותר, שסעיפיה המרכזיים יכנסו לתוקף בספטמבר הקרוב.

על פי החוק החדש, מבקשי האזרחות ידרשו לא רק להוכיח את הקשר המשפחתי – היסטורי ליהדות ספרד ופורטוגל, אלא גם זיקה אישית עכשווית לפורטוגל. לצורך כך, החוק מעמיד קריטריונים מוגדרים לבדיקת הזיקה הנוכחית של המבקשים: הוכחת היסטוריה של ביקורים תכופים בפורטוגל, בעלות על נכס נדל"ן במדינה, בעלות על חברה פורטוגלית או על ממניותיה ועוד.

הדרישות הללו יצמצמו את היקף הזכאות של ישראלים לאזרחות פורטוגלית, עד לשיעור אפסי. רוב מבקשי האזרחות, הם אולי בעלי היסטוריה משפחתית ספרדית או פורטוגלית, אך הם אינם בעלי זיקה אישית מוצקה לפורטוגל. על כן, רובם המוחלט של הישראלים יתקשו מאוד להוכיח זיקה כזו ולא יעמדו בדרישות החוק החדש".

בכך, חלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות פורטוגלית יסגר?

"אפשר להגיד שכן, אבל חשוב לציין שהחוק החדש לא יחול על מי שיגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית לפני ספטמבר. כלומר, מועמדים שיגישו בקשה עד סוף אוגוסט 2022, יהנו מתנאי החוק הקודם, שאינו דורש הוכחת זיקה אישית לפורטוגל".

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים אזרחות פורטוגלית?

איזי נשיונליטי בגוגל

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם