ליסבון פורטוגל כל המידע על העיר במקום אחד, כנסו ותהנו

דסקטופ

ב' 26 ספט' 2022

מובייל

ליסבון

ליסבון ה כ ו ל במקום אחד

העיר ליסבון היא עירה הבירה של פורטוגל, העיר הגדולה ביותר במדינה ועורק החיים המרכזי שלה. מדובר בעיר המתפקדת בתור המרכז הכלכלי והמרכז התרבותי של פורטוגל כולה, כך שלעיר יש חשיבות גדולה מאוד. 

בעיר ליסבון מתגוררים קצת יותר מחצי מיליון תושבים, במטרופולין של העיר שכולל בתוכו עוד מספר ערים בניהן גם לייריה וסטובל ישנם כמעט 3 מיליון תושבים. השטח הכולל של העיר עומד על 100 מ"ר, וכמו שכבר אמרנו היא העיר הגדולה ביותר בפורטוגל מבחינת השטח ומבחינת כמות התושבים.

שכונות פופולריות של ליסבון: בלם ואלפמה

רובע בלם אנדרטאות מפורסמות ונוף מרהיב המשקיף לנהר החוצה את העיר, ושכונת אלפמה השכונה הוותיקה בעיר ששרדה את כל הרעידות אדמה של העיר.. לחצו מטה על התמונות במידה ותרצו לגלות עוד אודות שכונות אלו:

ההיסטוריה של ליסבון:

על פי מרבית ההשערות ליסבון נוסדה בתחילת דרכה על ידי היוונים או על ידי הפינקים. השם של העיר הגיע דווקא בעת כניסת המוסלמים המורים שכבשו את העיר והכריזו על השם "לה אל-ליסבונה". ה-13 ביוני הוא יום החג הרשמי של העיר, החג הרשמי של העיר נקרא אנטוניוס מפדובה,

ישנה אגדה שלמה אשר מסופרת על היווסדותה של העיר ליסבון, כאשר על פי האמונה העיר הוקמה על שבע גבעות הנודעות בתור שבע גבעות ליסבון. אך על פי דעת המומחים העיר נוסדה על ידי היוונים או על ידי הפינקים. עם השנים השתייכה העיר לאימפריה הרומית והפכה להיות חלק מהאימפריה, אך היא מעולם לא הפכה להיות עיר דומיננטית או חיונית תחת האימפריה הרומית.

שנת 711 נכבשה העיר ליסבון על ידי המוסלמים המורים, אך בשנת 1147 חזרה להיות תחת שליטת הפורטוגלים כאשר נכבשה על ידי דום אפונסו הראשון שהיה מלך פורטוגל הראשון. ההכרזה הרשמית של ליסבון בתור בירת פורטוגל הייתה בשנת 1260, כך הפכה להיות אחת מהבירות הוותיקות ביותר מבין ערי הבירה הקיימות כיום. רגע מכונן נוסף בהיסטוריה של העיר הגיע בשנת 1290 כאשר בעיר נוסדה האוניברסיטה הראשונה, האוניברסיטה כמובן נקראה "אוניברסיטת ליסבון".

ב-26 בינואר 1531 התרחש אירוע טראומתי מאוד בהיסטוריה של העיר, כאשר רעידת אדמה גדולה פקדה אותה. רעידת האדמה הרסה את רוב העיר, והרגה לא מעט מהתושבים שלה. אך במאה ה-16, הפכה להיות פורטוגל אחת מהמדינות החזקות ביותר באירופה, וכתוצאה מכך העיר ליסבון שהייתה עיר הבירה של שגשגה ופרחה. אך אם לא די ברעידת האדמה הראשונה שהרסה את העיר, רעידת אדמה נוספת פקדה את ליסבון ב-1 בנובמבר 1755 ולא פחות מ-90 אלף אזרחים נהרגו כתוצאה ממנה. אך גם הפעם הממשלה הפורטוגלית בנתה תוכנית בנייה מחודשת אשר גרמה לעיר להיבנות מחדש.

המהלך המאה ה-20, הפכה העיר ליסבון להית אחד ממוקדי ההפיכות המשמעותי ביותר באירופה. המהפכה הראשונה התרחשה בשנת 1910 כאשר מרסלו קייטאנו הודח מהשלטון. מהפכה נוספת התרחשה בשנת 1974 המפכה נקראת מהפכת הציפורנים.

מזג האוויר בליסבון

מזג האוויר בליסבון הוא מזג אוויר ים תיכוני, והעיר יודעת ימי שמש רבים כמעט בכל ימות השנה. הקיץ של ליסבון איננו פשוט, והוא מלווה בימי שמש רבים עם לחות רבה כאשר הטמפרטורה יכולה להגיע עד 30 מעלות צלזיוס. החורף של ליסבון קצת יותר מתון, כאשר תוכלו לפגוש במהלך ימות החורף מזג אוויר גשום והטמפרטורה נעה בין 8-16 מעלות צלזיוס.

כמובן שעבור התיירים העונות המומלצות ביותר לטייל בעיר הן עונת הסתיו או עונת האביב. מדובר בעונות מתונות יחסית שבהן מזג האוויר יהיה נוח מאוד לטיולים ולא יגביל אתכם כמעט בשום דבר. זוהי הסיבה שמרבית האנשים מעדיפים להגיע לליסבון דווקא בעונות הללו.

LISBON WEATHER

ליסבון וחיים יהודיים

הקהילה היהודית

הקהילה היהודית בליסבון היא אחת מהקהילות היהודיות המוכרות ביותר באירופה לאורך השנים. קיימות עדויות על הימצאותה של הקהילה היהודית בעיר כבר מהמאה ה-12. הקהילה היהודית בעיר התרכזה ב-4 רובעים עיקריים, כאשר הרובע המשמעותי והגדול ביותר היה רובע באיישה. בעת גירוש ספרד בשנת 1492 הגיעו לפורטוגל כולה ולעיר ליסבון בפרט עשרות אלפי יהודים אשר חשבו כי בה הם יוכלו למצוא מפלט.

אך מיד לאחר גירוש ספרד הגיע גם גירוש פורטוגל בשנת 1497, כאשר יהודי ליסבון היו צריכים לבחור בין גירוש ובין הסתרת זהותם היהודית. היהודים שהחליטו להמיר את דתם או להסתיר את יהדותם היו נרדפים על ידי האזרחים המקומיים בליסבון, זוהי הייתה תקופה לא נעימה עבור הקהילה היהודית בעיר. בשנת 1506 התרחש לינץ' אכזרי שבו מצאו את מותם בין 3000 ועד 4000 יהודים אשר חייו בליסבון בתור אנוסים.

החל מגירוש פורטוגל ועד למאה ה-19 לא התקיימה קהילה יהודית פורמלית בעיר ליסבון. כאשר יהודים שרצו לשמור על יהדותם עשו זאת בסתר, וכלפי חוץ קיימו חיי נצרות. במהלך המאה ה-19 הגיע גל עלייה גדול של יהודים ממרוקו ומגיברלטר, דבר שגרם לקהילה היהודית של העיר לשוב ולצמוח.

כיום הקהילה היהודית בעיר ליסבון מונה כ-750 איש. הם מקיימים בעיר חיי יהדות רגילים, וניתן לראות בעיר לא מעט מקומות קדושים כגון בתי כנסת ומקווה.

אנדרטה על יד כיכר רוסיו:

מקום שאשפשר להתפלל בו בליסבון:

‎Associação Hehaver – Sinagoga Ohel Jacob

Rua Filipe da Mata 103-2º, Lisbon, 1600-070

351217975283+

אוכל כשר

מסעדה כשרה:

Associação Hehaver – Sinagoga Ohel Jacob

Rua Filipe da Mata 103-2º, Lisbon, 1600-070

351217975283+

ספורמרקט כשר:

יש סופר שנפתח לפני מספר שנים בשם PORTUEL בו תמצאו שלל מצרכים כשרים, כתובת

R. Gomes Freire 146 A, 1150-180 Lisboa, Portugal

קייטרינג כשר

38- 1 Rua Rodrigo da Fonseca, Lisbon, 

‎351-21-386-0396+

העיר ליסבון הפכה להיות בשנים האחרונות אחד ממוקדי התיירות המובילים ביותר באירופה. יש לא מעט מה לעשות בעיר, ולכן תצטרכו לפנות לעצמכם לא מעט ימים על מנת ללמוד את העיר באופן מושלם. לכן חשוב מאוד שתעשו שיעורי בית ותדעו בדיוק מה אתם הולכים לראות בעיר.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם